Ceny autostrad w Belgii

autostrada belgia

Belgia jest dość małym państwem ale bardzo ważnym pod względem komunikacyjnym. Jest ,,stolicą’’ Unii Europejskiej,  oraz szlakiem przez który przemieszczamy się między innymi europejskimi państwami.

Wszystkie autostrady w Belgii są bezpłatne.

Najdłuższe autostrady w Belgii:

  • A3- długość 136 km, przebieg: Bruksela, Leuven, Liege, Eupen;
  • A4- długość 188 km, przebieg: Bruksela, Wavre, Namur, Arlon;
  • A10- długość- 110 km, przebieg: Bruksela, Aalst, Gandawa, Brugia, Ostende;
  • A13- długość- 110 km, przebieg: Antwerpia, Hasselt, Liege;
  • A14- długość- 99 km, przebieg: Antwerpia, Sint- Niklaas, Gandawa, Kortijk;
  • A26- długość- 102 km, przebieg: Liege, Bastogne, Neufchateau;

Belgia należy do ścisłej czołówki państw, których oświetlenie uliczne najlepiej widać z orbity okołoziemskiej, wkrótce jednak może nie świecić już tak jasno.

Prawie żaden inny kraj nie może sobie obecnie pozwolić na takie oświetlenie dróg  z powodu działań mających na celu oszczędzanie energii.

Obecnie, co wieczór Belgia włącza 335 tys. żarówek umieszczonych w 150 tys. latarni na wszystkich głównych drogach i autostradach, co noc  oświetla się 750 z 860 kilometrów sieci dróg. We Flandrii, na północy Belgii, drogi są oświetlone w stu procentach.

Kiepsko stojąca finansowo Walonia wydała w zeszłym roku 9,5 miliona euro na prąd potrzebny do oświetlenia dróg.

Rozbudowa oświetlenia rozpoczęła się około 60 lat temu –  gdy znacząco wzrosła ilość wypadków śmiertelnych na drogach po zmroku.

Dlatego też ustawiono latarnie- wywnioskowano, że w dzień było około 1/ 4 wypadków mniej, dlatego jeśli drogi będą oświetlone te statystyki powinny zmaleć.

Mimo tych starań dla bezpieczeństwa na drogach Belgijski Instytut ds. Bezpieczeństwa Drogowego (IBSR) w swoich raportach przedstawia mieszane wnioski.

Latarnie odpowiadają też za część wypadków śmiertelnych, powodują je podczas uderzenia samochodu, kiedy dochodzi do zderzenia.

W 2008 roku  zaczęły się ograniczenia w oświetleniu belgijskich autostrad- południowa Walonia ograniczyła liczbę godzin włączenia świateł z 4050 do 2350 rocznie.

Obecnie przez tak dobre oświetlenie, belgijskie autostrady są widziane z Kosmosu.

Najpopularniejsza w tym kraju jest Autostrada A1, łącząca Belgię z Antwerpią i granicą Holandii. Jest popularna dlatego, że łączy największe belgijskie miasta, dlatego jest na niej największy ruch i to także najważniejszy szlak komunikacyjny w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *