Ceny autostrad w Polsce

autostrada polska

Ku niezadowoleniu większości kierowców, docelowo wszystkie polskie autostrady mają być płatne. Mimo, iż na dzień dzisiejszy opłatami drogowymi objęta jest zaledwie ich połowa. Dzieje się tak dlatego, iż opłat nie pobiera się za autostrady będące w trakcie budowy lub rozbudowy. Od kilku lat możemy zauważyć zintensyfikowany rozwój polskich autostrad. Prace takie z oczywistych względów – nakładów finansowych oraz reorganizacji przyległych terenów – trwają niekiedy latami. W związku z powyższym sporą część polskich dopuszczonych do użytku autostrad, czyli prawie 800 z 1500 kilometrów tras, nadal postrzega się jako place budowy w związku z czym nie pobiera się za nie opłat.

W jaki sposób pobiera się w Polsce opłaty za korzystanie z autostrad

W Polsce pobory opłat za korzystanie z autostrad działają na zasadzie bramek i odbywają się w systemie otwartym lub zamkniętym. Pierwszy z nich polega na tym, iż bramka umieszczona jest na początku trasy i na jej końcu oraz na każdym zjeździe. Opłat za każdy przejechany kilometr dokonuje się w tym wypadku w momencie zjechania z trasy. System zamknięty polega na tym, iż bramki umieszczone są już na samej autostradzie – dokładnie w poprzek drogi, a kierowca dokonuje opłaty za przejechaną między nimi trasę.

Ceny autostrad w Polsce

W Polsce za przejazd autostradami kierowcy samochodów osobowych i motocykli płacą za każdy przejechany kilometr od 5 groszy po nawet, w niektórych przypadkach, 34 grosze, jak w przypadku autostrady A2 prowadzącej z Nowego Tomyśla do Konina, gdzie jest najdrożej, ponieważ inwestor wybudował tę trasę z prywatnych środków, które musza mu się nie tylko zwrócić, ale musi pozyskać on fundusze również na utrzymanie tejże drogi, jak i czerpać z niej zyski.

viaAUTO sposobem na uniknięcie kolejek na bramkach

Alternatywą dla kierowców nie lubiących długiego oczekiwania w kolejkach do bramek na autostradach jest wprowadzone na drogach zarządzanych przez GDDKiA urządzenie viaAUTO wyposażonego w system viaTOOL. Urządzenie to pozwala kierowcy na wniesienie wcześniejszej opłaty, z której to może skorzystać w momencie przejazdu przez płatny odcinek autostrady. Działa to pokrótce w ten sposób, iż zainteresowany takim rozwiązaniem kierowca zakupuje wyżej wymienione urządzenie, którego koszt to około 100 zł, czego jednak prawie połowa może zostać wykorzystana na wniesienie opłaty za przejazdy autostradami. Po wyczerpaniu środków klient taki, może owo urządzenie doładować w wyznaczonym punkcie stacjonarnym, bądź zdalnie przez internet. Może on też wybrać opcję opłacania viaAUTO z dołu – w tym przypadku zarządca naliczy opłaty, a po upływie określonego czasu prześle podsumowanie wraz z rachunkiem do kierowcy. Niewątpliwie główną zaletą takiego rozwiązania jest chociażby częściowa eliminacja kolejek na bramkach.

Ceny autostrad w Polsce nie są niskie, nic więc dziwnego, że kierowcy nadal chętnie wybierają alternatywne, chociaż często dłuższe i mniej komfortowe, ale darmowe drogi krajowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *