Limity prędkości na Ukrainie

prędkość ukraina

Jazda po ukraińskich drogach to trudny kawałek chleba. Wiedzą o tym polscy przewoźnicy. Kondycja dróg i zwyczaje panujące na drogach są rzecz można „bardzo specyficzne”. Wszystkimi przyjeżdżającymi samochodami bardzo interesuje się policja, więc warto przestrzegać przepisów drogowych, aby nie dać powodu do zbyt częstych kontroli. Kwoty mandatów zaczynają przypominać te europejskie, a skłonność policji do łagodnego patrzenia na wykroczenie powoli się kończy. Przed wyjazdem na Ukrainę warto zasięgnąć informacji na temat najważniejszych wymagań, jakie są stawiane kierowcom przekraczającym granice. Wbrew pozorom ukraińskie prawo nie przewiduje taryfy ulgowej dla kierowców na „podwójnym gazie”. Dopuszczalny poziom to 0, 00 promila! W tej kwestii nie ma co liczyć na żadną pobłażliwość. Także w kwestii prędkości nie ma co przesadzać po przekroczeniu wschodniej granicy. patrole policji z fotoradarami są niemal na każdej drodze. Poniżej zestawienie dopuszczalnych limitów dla poszczególnych typów dróg na Ukrainie.

Najszybciej w Europie po mieście

Ukraina daje sporo swobody kierowcom podczas jazdy w terenie zabudowanym. Obok Białorusi i Rosji to właśnie tu obowiązuje najwyższa dopuszczalna prędkość. Podczas jazdy po mieście kierowcy bez problemy mogą jechać z prędkością do 60 km/h. Oczywiście to limit obowiązujący w przypadku, gdy na drodze nie ma innego dodatkowego ograniczenia. Na terenach osiedlowych często spotkać się można z ograniczeniem do 20km/h.

Dodatkowe ograniczenia dla nowych kierowców

Zdając sobie sprawę z faktu, ze wiele wypadków jest spowodowane przez młodych kierowców władze w Kijowie (podobnie jak w Federacji Rosyjskiej) wprowadzili dodatkowy zakaz obowiązujący świeżo upieczonych właścicieli prawa jazdy. Każdy kierowca o stażu mniejszym niż 2 lata musi przestrzegać limity prędkości wynoszącego 70 km/h na każdym rodzaju drogi. Z pragmatycznego punktu widzenia taki ruch pozwala zgodnie z prawem okiełznać temperament młodych kierowców. Trzeba przy tym pamiętać o wschodnim stylu jazdy – agresywnym i mocno ignorującym przepisy.

Poza terenem zabudowanym

Samochody osobowe mogą poruszać się po drogach krajowych i regionalnych na terenie niezabudowanym z prędkością maksymalna 90km/h. Samochody w przyczepami muszą zwolnić o 10 km. Maksymalna prędkość dla samochodów z zestawem na tych drogach wynosi 80 km/h.

Autostrady i drogi ekspresowe

Mimo, że Ukraina poczyniła szereg planów przed Euro 2012 większość z nich nie została zrealizowana. Podobnie jak w Polsce w wielu przypadkach steki kilometrów autostrad zostały tylko w planach. Nie mniej jednak na istniejących odcinkach kierowcy mogą jechać z prędkością do 130 km/h. Maksymalna prędkość na drogach ekspresowych natomiast wynosi 110 km/h. Samochody z przyczepami obwiązuje limit 80 km/h, tak samo jak na drogach poza terenem zabudowanym. Wolniej niż wszyscy pojada także młodzi kierowcy, którzy są zobligowani do przestrzegania 70 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *