Limity prędkości w Belgii

prędkość belgia

Belgia jest niewielkim krajem, ale za to z dobrze rozbudowaną siecią dróg. Przed wyjazdem do tego kraju trzeba poznać podstawowe zasady dotyczące ograniczeń prędkości, ponieważ belgijskie mandaty za jej przekroczenie mogą przyprawić o mocny ból głowy.

Ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym

W Belgii w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ograniczenie to dotyczy wszelkich typów pojazdów: od motocykli przez pojazdy osobowe i dostawcze do ciężarówek i autobusów. Dodatkowo – podobnie jak w Polsce – możemy spotkać się tam ze znakiem informujący o wjeździe do strefy zamieszkania. I znów podobnie jak w Polsce, obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 20 km/h.Sam znak informujący o wjeździe do takiej strefy również jest niemal identyczny jak w Polsce – jest od niego trochę mniejszy i kształtem bardziej zbliżony do kwadratu. Ponadto w Belgii obowiązują specjalne ograniczenia w pobliżu szkół oraz na drogach z wydzielonym pasem ruchu dla rowerzystów. W tych dwóch przypadkach prędkość maksymalna to 30 km/h. Również w tym wypadku o wjeździe na taki odcinek zostaniemy poinformowani specjalnym znakiem drogowym, który niestety nie ma odpowiednika w polskich znakach drogowych.

Ograniczenia prędkości na terenie niezabudowanym

Poza terenem zabudowanym prędkości w Belgii uzależnione są przede wszystkim od typu pojazdu, jakim się poruszamy. Dla motocykli i samochodów osobowych oraz dostawczych o masie poniżej 3, 5 t prędkość ta została ustalona na poziomie 90 km/h. Podobnie sprawa wygląda przy pojazdach ciężarowych o wadze powyżej 3, 5 t. Sytuacja zmienia się, kiedy mamy przyjemność prowadzić autobus. Wtedy musimy zwolnić do jedynie 75 km/h.

Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Na belgijskich autostradach i drogach ekspresowych limity prędkości nie są zbyt zróżnicowane. Dla motocykli i pojazdów osobowych i dostawczych masie poniżej 3, 5 tony prędkość została tam ograniczona do 120 km/h. Dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 3, 5 tony oraz autobusów jest to już tylko 90 km/h.

Inne ważne przepisy

Wyjeżdżając do Belgii trzeba wiedzieć, że w centrum Kopenhagi, czyli stolicy państwa, obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Ponadto należy również wiedzieć, że tak samo jak w Polsce, za zbytnie rozpędzenie się można stracić prawo jazdy. W przypadku przekroczenia prędkości 160 km/h lub przekroczenia prędkości o 60 % powyżej obowiązujące w danym miejscu prawo jazdy zostanie nam zabrane przez policjanta i odzyskamy je dopiero po odbyciu specjalnego kursu i zdaniu egzaminu z przepisów ruchu drogowego. Dodatkowo przez okres 3 lat będziemy na okresie próbnym. Natomiast jeśli popędzimy z prędkością ponad 200 km/h, to prawo jazdy stracimy na przynajmniej sześć miesięcy, a najwięcej na dziesięć lat. Belgijski policjant może zatrzymać również prawo jazdy wydane przez polski organ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *