Limity prędkości w Czechach

prędkość czechy

Nasi południowi sąsiedzi posiadają całkiem dobrze rozbudowaną sieć dróg. Ich autostrady nie odbiegają jakością od autostrad niemieckich, uznawanych przecież za jedne z najlepszych na świecie. Niestety od jakiegoś czasu trzeba za nie płacić, ale nie są to opłaty zbyt wygórowane, jak na taki standard podróżowania, jaki zapewniają czeskie drogi szybkiego ruchu. Wyjeżdżając do Czech należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, bowiem czeska policja bezwzględnie je egzekwuje. Jeśli w dodatku wziąć pod uwagę wysokość czeskich mandatów, to naprawdę warto poświęcić chwilę, aby przeczytać poniższy artykuł i nie sprawić sobie niemiłych niespodzianek w podróży.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym

W Republice Czeskiej na terenie zbudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i ograniczenie to dotyczy wszelkiego rodzaju pojazdów. W tym przypadku nasze rodzime przyzwyczajenia wyjdą nam na dobre (o ile oczywiście zwykliśmy „u siebie” jeździć zgodnie z przepisami). Musimy jednak pamiętać, że w Czechach nie ma tolerancji 10 km/h, a za przekroczenie prędkości nawet o 1 km/h zostaniemy ukarani mandatem.

Ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym.

Generalnie po terenie niezabudowanym można poruszać się z prędkością maksymalnie 90 km/h. Wyjątkiem są samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie poniżej 3, 5 tony, ale ciągnące przyczepy. Takie auta muszą ograniczyć prędkość do 80 km/h. Innym wyjątkiem są wszelkie samochody ciężarowe, których masa przekracza 3, 5 tony. W ty przypadku kierowca również musi ograniczyć się do jazdy z prędkością nie większą niż 80 km/h.

Autostrady i drogi ekspresowe

Na czeskich autostradach nie ma wiele podziałów, jeśli chodzi o limity prędkości dla poszczególnych rodzajów pojazdów. Motocykle, autobusy oraz auta osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3, 5 tony i nie ciągnące przyczep mogą pędzić autostradą nawet z prędkością 130 km/h. Pewnym ograniczeniom podlegają auta osobowe i dostawcze ciągnące przyczepy oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3, 5 tony. Wszystkie te pojazdy muszą poruszać się zdecydowanie wolniej i nie powinny poruszać się szybciej niż z prędkością 80 km/h. Ponadto trzeba wiedzieć, że w Czechach autostrady biegną również przez tereny zabudowane. Na tych odcinkach autostrad kierowcy wszystkich rodzajów pojazdów powinni zdjąć nogę z gazu i pilnować, aby wskazówka prędkościomierza nie przekroczyła wartości 80 km/h. Na chwilę jeszcze wrócę do autobusów. Co prawda prawo pozwala im pędzić po autostradach i drogach ekspresowych z prędkością aż 130 km/h, ale czeska policja zdecydowanie tego nie pochwala. W przypadku zatrzymania autobusu jadącego z maksymalną dopuszczalną prędkością, jego kierowca musi liczyć się z niezwykle drobiazgową kontrolą i nawet najmniejsze wykroczenie nie zostanie potraktowane w tym przypadku ulgowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *