Limity prędkości w Polsce

limity polska

Jak często kierowcy z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą zastanawiają się nad dopuszczalną prędkością na danym odcinku drogi? Jak często mają wątpliwości, czy powinni już zwolnić, czy mogą jeszcze przyspieszyć? Otóż częściej, niż mogłoby się wydawać. Jeździmy intuicyjnie i na pamięć, najczęściej znaną nam stałą trasą. Problem pojawia się z reguły wtedy, gdy przychodzi zmierzyć się z nowym, dłuższym odcinkiem drogi. W świetle zaostrzonych w ubiegłym roku przepisów, dotyczących restrykcji za przekroczenia dozwolonych prędkości, mogących w szybki sposób doprowadzić do utraty Prawa Jazdy, warto sobie owe wiadomości przypomnieć.

Limity prędkości w terenie zabudowanym

Jeżeli chodzi o tereny zabudowane, to przepisy w całej Europie wahają się w jednym stałym przedziale. Podobnie jest również w Polsce. Na naszych rodzimych terenach zabudowanych dozwolona maksymalna prędkość dla wszystkich rodzajów pojazdów wynosi 50 kilometrów na godzinę w ciągu dnia, czyli tylko między godzina piątą rano a dwudziestą trzecią wieczorem oraz 60 kilometrów na godzinę w nocy, czyli między godziną dwudziestą trzecią wieczorem a piątą rano.

Limity prędkości dla samochodów osobowych i motocykli w terenie niezabudowanym

W terenie niezabudowanym dozwolone prędkości różnią się w zależności od rodzaju drogi. W myśl tego samochody oraz motocykle mogą się poruszać z prędkością do 90 kilometrów na godzinę na grogach jednojezdniowych, ale już do 100 kilometrów na godzinę na drogach dwujezdniowych oraz jednojezdniowych drogach ekspresowych. Na drogach ekspresowych dwujezdniowych pojazdy te mogą osiągać maksymalnie prędkość 120 kilometrów na godzinę. Najszybciej mogą się one natomiast poruszać po autostradach, bo aż z prędkością do 140 kilometrów na godzinę.

Limity prędkości dla samochodów ciężarowych oraz autobusów w terenie niezabudowanym

Limity prędkości dla samochodów ciężarowych, także tych z przyczepą oraz autobusów poza terenem zabudowanym różnią się nieco od limitów ustalonych dla samochodów i motocykli. Pojazdom tym przypisane są bowiem nieco zaniżone pod tym względem wartości. Dopuszczalna dla nich prędkość na drogach jednojezdniowych, to 70 kilometrów na godzinę oraz 80 kilometrów na godzinę na drogach dwujezdniowych oraz wszystkich drogach ekspresowych. Mocno zaniżona jest również dozwolona maksymalna prędkość dla tych pojazdów na autostradach, jest to bowiem tylko 80 kilometrów na godzinę z wyjątkiem autobusów spełniających specjalne wymagania techniczne, mogą one poruszać się na drogach tego typu z prędkością do 100 kilometrów na godzinę.

Podobne limity stosuje się w całej Europie, mogą jednak one nieznacznie od siebie odbiegać, warto więc przez zagranicznym wyjazdem zorientować się dokładnie w dozwolonych prędkościach oraz innych przepisach drogowych danego kraju. Niestosowanie się do przepisów drogowych na obcym terenie może bowiem skutkować niechcianymi i nieprzyjemnymi komplikacjami w podróży, których jednak w łatwy sposób możemy uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *