Limity prędkości w Rosji

rosja prędkość

Któż nie słyszał o kierowcach z Rosji. Najbardziej przerażające manewry na świecie wrzucane na serwisy internetowe czy pokazywane w telewizji są nagrywane w Rosji. Dla typowego Europejczyka przyzwyczajonego do „cywilizowanych” warunków na drodze jazda po Rosji jawi się jako coś niewyobrażalnego. Faktem jest, że do agresywnej i nie zawsze przepisowej jazdy rosyjskich kierowców trzeba się przyzwyczaić. Co do samych dróg na terenie Federacji Rosyjskiej możemy spotkać się olbrzymimi arteriami lub polnymi dróżkami. Na każdej jednak trzeba zachować czujność i przestrzegać przepisów.

60km/h po mieście lub szybciej

Według przepisów Federacji Rosyjskiej na wszystkich drogach w terenie zabudowanym dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi 60km/h. Obok Ukrainy i Białorusi to najszybsza możliwa prędkość w Europie, z jaka mogą się poruszać samochody w terenie zabudowanym. Oczywiście można spotkać się ze strefami, gdzie lokalnie limit jest obniżony ze względu na strefy zamieszkania lub szkoły. W Obwodzie Kaliningradzkim samochody osobowe w ternie mieście i w terenie zabudowanym mogą poruszać się z prędkości tylko 40 km/h, co stanowi swoisty wyjątek w rosyjskich przepisach drogowych. Władze regionalne mogą bowiem zmieniać limity prędkości. Z kolei odmiennym przypadkiem jest stolica. W Moskwie na wylotowych magistralach maksymalna prędkość została podniesiona z 60 do 80 km/h. Według władz stolicy zwiększenie prędkości maksymalnej miało być odpowiedzią na paraliż komunikacyjny w godzinach szczytu na wszystkich głównych nitkach drogowych Moskwy.

Wolniej młody kierowco!

Według przepisów drogowych obowiązujących w Rosji świeżo upieczonych kierowców obowiązuje limit prędkości zmniejszony do 70km/h. przez okres 2 lat od uzyskania prawa jazdy są zobowiązanie do zachowanie tej prędkości na wszystkich typach dróg krajowych, ekspresowych i autostrad. Pozostali doświadczeni kierowcy mogą korzystać z dróg poza terenem zabudowanym jadąc z maksymalną prędkością 90 km/h. Wyjątkiem, o którym należy tu wspomnieć przez wzgląd na wielu polskich kierowców jeżdżących po tańsze paliwo jest Obwód Kaliningradzki. Na całym jego terenie maksymalna dozwolona prędkość to zaledwie 70 km/h. Takim samym tempem mogą jeździć kierowcy samochodów z przyczepami na terenie całej Federacji.

110 km autostradą

Na terenie Rosji kierowcy maja do dyspozycji ponad 39 tys km autostrad i dróg ekspresowych (to trzeci wynik na świecie po Chinach i USA), jednak taki ogrom dróg samochodem osobowym można pokonać z maksymalna prędkością 110 km/h. To w przeciwieństwie do zwykłych dróg prędkość jedna z najniższych w Europie. Równie wolno można jeździć tylko w Wielkiej Brytanii czy Szwecji lub we Włoszech w czasie złej pogody. Oczywiście to jednak tylko „oficjale” dane. Wielu z kierowców standardowo jeździ o 20 km/h szybciej bowiem powyżej tej granicy są przyznawane mandaty. Dla samochodów ciężarowych oraz tych ciągnących przyczepy limit prędkości wynosi 90 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *