Mandaty na Ukrainie

mandaty ukraina

Każdy z Nas na pewno zna naszych kolejnych sąsiadów – Ukrainie, chociażby o Nich słyszał. Codziennie przez granice przebywa mnóstwo Polskich kierowców jedni za pracą, kolejni za zwiedzaniem.

Jakie przepisy na Ukrainie

Podstawowe wyposażenie pojazdu jest takie same jak w Polsce, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem, ale warto mieć w schowku swojego auta. Na Ukrainie nie spotkamy policjanta machającego biało-czerwonym lizakiem, będzie to pałka w tych samych kolorach.

Drogi na Ukrainie nie są zbyt zaskakujące, wiele ubytków w asfaltach, nie równości. Szczególnie powinniśmy uważać na rowerzystów jak i na pieszych, którzy lubią podróżować bez oświetlenia. Obecnie na Ukrainie spotkamy się z mandatami, nie dostaną mandatu kierowcy lecz właściciele samochodów.

Przekroczenie prędkości

Dozwolona prędkość na Ukrainie wynosi w mieście 60 km/h, w obszarze zabudowanym 70 km/h, poza terenem zabudowanym 110 km/h.

W przypadku przekroczenia prędkości, policjant wręcza formularz mandatu i karze go wypełnić, formularz zostaje przesłany do sądu, po czym funkcjonariusz ustala wysokość kary pieniężnej. Funkcjonariuszowi nie wolno jest przyjmować pieniędzy ! ale większość z nich próbuje sobie po prostu dorobić przyjmując po prostu taki „datek”
U Naszych sąsiadów jazda pod wpływem alkoholu jest wykluczona, policjanci mogą osobie nie trzeźwej udzielić mandat wysokości od 35 euro do 50 euro, jest to jednak dość lekka kara, kierowcy mogą też spodziewać się utraty prawa jazdy na okres od 1 roku do 3 lat.

Niebezpieczeństwo

Nasi zagraniczni koledzy nie zdają sobie sprawy jak nie bezpieczna jest jazda po ciemku bez włączonych świateł, dość często nie widzimy stojącej przeszkody, ludzie zapominają od opaskach odblaskowych czy dla własnego bezpieczeństwa wzięcia chociaż by latarki, telefonu komórkowego do ręki. Kierowcy potrafią nie stosować się do panujących przepisów, ścinanie zakrętów. Przy szerszych jezdniach nie mamy co liczyć na wyznaczone pasy ruchu, a gdy znajdziemy się na takim pasie może okazać się że akurat nie jest to pas a np. tor, z którego zjechanie jest prawie, że nie możliwe bez uszkodzenia zawieszenia. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości jeżeli nie chcemy dostać mandatu, a nawet jeśli nie chcemy wpaść w dół znajdujący się na środku jezdni. Piesi przechodzą przez jezdnie gdzie tak na prawdę mają ochotę – ale to nie jest jedynie dostrzegane na Litwie ale i w Polsce.

Również Litwinie mają problem ze stosownym parkowaniem, nie przestrzegają przepisów apropo parkowania.
Podsumowując musimy pamiętać, że nie mamy co naciskać gazu, abyśmy nie uszkodzili sobie np. zawieszenia samochodu. Więc zwalniając nie narazimy naszego budżetu, przy wydatkach takich jak naprawa samochodu jaki i mandaty za przekroczenie prędkości. Jedynie pamiętajmy abyśmy stosowali się do reszty wymienionych nakazów, zapinali pasy bezpieczeństwa, włączali światła mijania abyśmy zapewnili innym uczestnikom ruchu dróg bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *