Mandaty w Polsce

polska mandaty

Przekroczenie prędkości – mandaty

Po wprowadzonych w połowie 2015 roku zmian, Polacy będą płacić surowsze kary za przekroczenie prędkości. Wspomniana utrata prawa jazdy na trzy miesiące przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Jednak to nie jedyne zmiany, za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym do 10 km/h grozi nam 114 zł, w terenie nie zabudowanym ok. 57zł. Od 11 km/h do 20 km/h otrzymamy 2 pkt karne i ok. 220 zł -obszar zabudowany, w obszarze niezabudowanym kara będzie łagodniejsza aż o 100 zł. Od 21 km/h do 30 km/h 4 pkt karne, 380 zł teren zabudowany w terenie niezabudowanym ok. 200zł.
Dla mających cięższą nogę, od 31 km/h do 40 km/h obszar zabudowany 6 pkt karnych ok. 650 zł. Obszar zabudowany ok. 350 zł.

W wyższych prędkościach w obszarze zabudowanym mandat może przekroczyć nawet 1000zł !
Dla przeciętnego Polaka mandat takiej wysokości, może być na prawdę dotkliwy, zabierając połowę wypłaty.

Wykroczenia drugiej kategorii

W Polsce głównym wykroczeniem kierowców jest przekroczenie prędkości, jednak Polacy zostają ukarani nie tylko za prędkości.
Duża ilość naszych rodaków lubi rozmawiać przed telefon, niby nic ale jak kierować jedną ręką, i zmieniać biegi ? W dodatku skupiamy się bardziej na rozmowie niż na drodze, powodując zagrożenie dla innych kierowców. Taka rozmowa może być jedną z droższych rozmów w Naszym życiu koszt takiej przyjemności to 200 zł i 5 punktów karnych.
Coraz częściej zapominamy również zapinać pasów bezpieczeństwa, mandat również dostaniemy, gdy nie zadbamy o bezpieczeństwo naszych pasażerów.
Brak pasów będzie Nas kosztować 100 zł od osoby.
W Polsce obowiązuje 24h/dobę światła mijania, gdy zapomnimy włączyć świateł od zmierzchu do świtu zapłacimy 200 zł i 4 pkt karne, jeżeli od świtu do zmierzchu 100 zł i 2 pkt karne.
Polacy dość często chcą być solidarni i starają się informować innych uczestników ruchu drogowego np. o patrolu który na Nas czeka.

Używamy więc świateł drogowych tzw. ” długimi” wielu z kierowców nie zdaje sobie sprawy, że jest to wbrew przepisów, taka pomoc może nas kosztować trzema punktami karnymi plus 200 zł mandatu.
Powyżej wymienione zostały jedne z najbardziej popularnych mandatów przyznawanych Polakom, jednak znajdziemy jeszcze wiele innych przyczyn przez które możemy zostać ukarani, powinniśmy pamiętać, że każde z tych wykroczeń zagraża bezpieczeństwu naszemu, jak i innych kierowców.
I jeżeli nie chcemy wydawać sporej części wypłaty, lepiej się uzbroić w więcej czasu dojechać do np. pracy na spokojnie powoli, niż potem płacić większe pieniądze za to żeśmy się pośpieszyli, pieniądze to najdelikatniejsze słowo. Musimy pamiętać również o bezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego, jak i bezpieczeństwo pasażerów więc jeżeli nie chcemy utracić prawa jazdy, uzbroimy się w cierpliwość do powolnej jazdy, zapnijmy pasy, włączmy światła i powoli wędrujmy do celu. Nie musząc nerwowo zapinać pasów, włączać świateł czy natychmiastowo szybko hamować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *