Ograniczenia prędkości – Belgia

belgia prędkość

Limity prędkości w Belgii

Co prawda, Belgia nie jest popularnym kierunkiem wyjazdów Polaków, ale warto wiedzieć jakie obowiązują tam ograniczenia prędkości, ponieważ wysokość belgijskiego mandatu za jej przekroczenie może spowodować ból głowy.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym

W terenie zabudowanym Belgowie postawili na ograniczenia prędkości podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Po pierwsze w terenie zabudowanym pojazdy nie powinny przemieszczać się z prędkością większą niż 50 km/h. Dotyczy to wszystkich rodzajów pojazdów. Po drugie – zasadą, identyczną jak w Polsce, jest ograniczenie prędkości na drogach osiedlowych do 20 km/h. O wjeździe na taką drogę informuje nas znak drogowy podobny, jak w Polsce o wjeździe do strefy zamieszkania (znaki różnią się nieznacznie kształtem i wielkością – duński znak jest trochę mniejszy i bardziej kwadratowy). Nadto w Belgii obowiązują ustawowe ograniczenia prędkości, które w Polsce nie są ogólną zasadą i występują jedynie w przypadku ustawienia znaku ograniczającego prędkość. Chodzi tu o miejsca w pobliżu szkół oraz drogi z wydzielonym pasem dla rowerzystów. W tych miejscach obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na szczęście o zbliżaniu się do szkoły lub drogi z pasem dla rowerów, informują nas odpowiednie znaki.

Ograniczenia prędkości poza terenem zabudowanym

Poza terenem zabudowanym znowu sytuacja jest bardzo podobna, jak w Polsce. Dla większości pojazdów, tj. dla motocykli, samochodów osobowych i dostawczych o masie poniżej 3, 5 t, samochodów osobowych i dostawczych o masie poniżej 3, 5 t z przyczepą oraz pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3, 5 t, obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. Wyjątkiem są autobusy, które muszą zadowolić się jazdą w tempie 75 km/h.

Autostrady i drogi ekspresowe

Na belgijskich autostradach istnieje nieco więcej rozbieżności w limitach prędkości, niż na drogach poza terenem zabudowanym. Dla motocykli, pojazdów osobowych i dostawczych o masie poniżej 3, 5 t oraz pojazdów osobowych i dostawczych o masie poniżej 3, 5 t z przyczepami prędkością dozwoloną jest 120 km/h. Wolniej muszą prowadzić swoje pojazdy kierowcy autobusów oraz samochodów ciężarowych powyżej 3, 5 t – ich obowiązuje limit 90 km/h.

Prędkość w centrum Kopenhagi i inne ważne przepisy drogowe

W centrum Kopenhagi, czyli stolicy Belgii, obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h i dotyczy ono wszystkich pojazdów. Ponadto trzeba pamiętać, że oprócz wysokich mandatów za przekroczenie prędkości, policjant może nam zatrzymać prawo jazdy. W przypadku jazdy z prędkością większą niż 160 km/h lub o 60% większą od obowiązującej w danym miejscu, prawo jazdy odzyskamy po zdaniu egzaminu z zasad ruchu drogowego, a następnie przez 3 lata będziemy na okresie próbnym. Gorzej sprawa wygląda gdy rozpędzimy się do ponad 200 km/h – wtedy prawo jazdy można stracić na okres od 6 miesięcy do 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *