Opłaty na hiszpańskich autostradach

hiszpania autostrada

Hiszpania od wielu lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów w Europie. Kultura, kuchnia, doskonała pogoda i niezapomniane atrakcje to coś, na co w tym kraju nie można narzekać. Hiszpania może się poszczycić drogami o bardzo wysokim standardzie i jakości. Samo podróż ze względu na klimat, uroki jazdy, jak i komfort jest bardzo przyjemna. Nic dziwnego, że corocznie w sezonie urlopowym półwysep Iberyjski przyzywa prawdziwe oblężenie turystów z całej Europy. Hiszpańska siec drogowa liczy ponad 340000 km dróg, z czego 7000 to autostrady. Autostrady te są płatne tylko na niektórych odcinkach. Dodatkowo za przejazd niektórymi tunelami trzeba uiścić dodatkowe opłaty. Niestety odpowiedz na pytanie ile kosztuje przejazd hiszpańskimi autostradami nie jest łatwe i jednoznaczne. Wszystko zależy od celu, pory roku a także i dnia.

Drogo w sezonie i szczycie

Opłaty za korzystanie z autostrad są uzależnione od pory roku, czy dnia w jakim korzystamy z drogi. Najdrożej jest w godzinach szczytu i w sezonie. Dla przykładu na odcinkach autostrady AP7 miedzy Malagą, a Marbellą poza sezonem zapłacimy 4, 60 Euro, w miedzy czerwcem a wrześniem 7, 60 Euro. podobnie jest na innych odcinkach tej autostrady. Taniej jest w godzinach nocnych, np. na wspomnianej już AP7 na odcinku Cartagena – Vera za jazdę w nocy (00:00- 08:00) zapłacimy tylko 4, 70 €, a w dzień aż 14, 05. Podobnie sytuacja wygląda w okolicach Madrytu. Poza godzinami szczytu przejazd obwodnicą stolicy jest dwukrotnie tańszy. Takie działania mają na celu zachęcenie przejezdnych do wybrania innych godzin na odbycie podroży w celu rozładowania i tak zakorkowanych dróg.

Klasyfikacja dróg

Przed wjazdem na hiszpańskie drogi trzeba zapoznać się z sposobem oznaczania tamtejszych dróg. Zjazdy z autostrad są numerowany zaczynając od stolicy. Każda z dróg ma odpowiedni kwalifikator. Bezpłatne autostrady i drogi szybkiego ruchu są oznaczane skrótem A. Płatne drogi zaczynają się od AP, a C to drogi regionalne, które również wymagają opłaty za przejazd (np. C32 i C33 w okolicy Barcelony).

Klasyfikacje pojazdów

Opłata za przejazd autostradami jest także uzależniona od typu pojazdu. Niestety jak w innych przypadkach na każdej autostradzie podział ten może być nieco inny, w zależności od zarządcy drogi (spółki autostradowej). Do pierwszej kategorii L zalicza się motocykle, samochody osobowe (z przyczepami lub bez) furgonetki dwuosiowe i minivany. Druga grupa to P1 samochody campingowe, mikrobusy z przyczepami, samochody ciężarowe i autobusy dwuosiowe i trzyosiowe. W ostatniej kategorii P2 mieszczą się najcięższe pojazdy ciężarowe.

Opłaty na bramkach

Opłaty za przejazd są uiszczane w punktach poboru opłat. Można to zrobić za pomocą gotówki (w Euro) lub popularnymi kartami płatniczymi. Dla częstych użytkowników autostrad przewidziany jest elektroniczny system poboru opłat Via-T (podobny do znanego w Polsce viaTOLL’a).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *